sobota, 5 listopada 2016

Bezglutenowe gofry z ciecierzycy


Gofry najczęściej kojarzą nam się z wyjątkowo kalorycznym i śmieciowym jedzeniem. Ten mit obaliłam już pokazując Wam 3-składnikowe gofry błyskawiczne oraz idealne gofry pełnoziarniste. Nadal jednak obie wersje nie nadają się dla osób ograniczających węglowodany w diecie... Ja dbam o każdego (no może w tym przypadku nie dogodzę witarianom), dlatego zaczęłam kombinować wypiekając gofry z...ciecierzycy. Nie dziękujcie, tylko próbujcie!


Ten specyficzny rodzaj mąki nadaje im wspaniałą lekkość i puszystość. Wystarczy wylać na rozgrzaną płytkę urządzenia cieniutką warstwę ciasta - dobrze rosną. Ich konsystencję porównałabym do biszkoptu!

Nie dość, że gofry zawierają pokaźną ilość białka (20 g na 100g), to przy okazji są bezglutenowe. W sumie nie wiem, co jeszcze mogę powiedzieć. Pyszne, koszmarnie zdrowe, wyrośnięte, sugar free, gluten free, wheat free i pewnie jeszcze paleo... No taki ideał.

 

Składniki:
- szklanka mąki z ciecierzycy
- szklanka mleka roślinnego
- 2 łyżki oleju + odrobina oleju do natłuszczenia gofrownicy
- 4 świeże daktyle
- płaska łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki dokładnie blendujemy. Natłuszczamy gofrownicę i rozgrzewamy ją. Wylewamy cienką warstwę ciasta i pieczemy gofry przez około 6 minut. Podajemy z syropem klonowym, owocami, śmietanką kokosową, masłem orzechowym lub hummusem czekoladowym!